Nasze przedszkole położone jest we wsi Rusocin, zlokalizowanej 3 km od Pruszcz Gdańskiego i należącej do Gminy Pruszcz Gdański.

Rusocin to duża wieś położona w Polsce północnej, w województwie pomorskim (powiat gdański), którą zamieszkuje około 1000 osób. Nieopodal niej znajduje się węzeł drogowy obwodnicy trójmiejskiej i drogi krajowej. Kilkaset metrów obok powstaje węzeł autostradowy, w którym będą się przecinać bezkolizyjnie obwodnica trójmiejska i autostrada A1.

W niniejszym miejscu funkcjonujemy od chwili powołania, tj. od roku 1968, początkowo jako przedszkole zakładowe Państwowego Zakładu Rolnego w Wojanowie, a od roku 1991 jako publiczna placówka oświatowa prowadzona przez Urząd Gminy w Pruszczu Gdańskim.

Przedszkole usytułowane jest w pięknej okolicy, na terenie zespołu dworsko - folwarcznego w klasycystycznym dworze z 1800 roku otoczonym dużym 13-hektarowym parkiem z różnorodnym drzewostanem i pięknym krajobrazem. Walorem parku o pięknej, francuskiej kompozycji, są dwa stawy oraz przepływająca nieopodal rzeka Kłodawa. Całość architektoniczna, stanowiąca jedno z największych założeń przestrzennych w województwa gdańskim, została wpisana w roku 1973 jako dobro kultury do rejestru zabytków.

Z kart historii...

Pierwsze wzmianki historyczne o naszej wsi pochodzą z 1296 roku. Od 1311 roku Rusocin znalazł się pod panowaniem krzyżackim i należał do komturii gdańskiej, a właściciele tej posiadłości stali się sprzymierzeńcami Krzyżaków.

Od XVII wieku Rusocin był w posiadaniu gdańskich partrycjuszy, a po rozbiorach Polski znalazł się w rękach pruskich. Po podziale Pomorza Gdańskiego w 1816 roku Rusocin stał się siedzibą nowo utworzonego powiatu gdańskiego.

W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego. Obecnie, ze względu na swoją historię Rusocin jest ważnym stanowiskiem badań archeologicznych.