Gminne Przedszkole w Rusocinie jest placówką publiczną, której ogranem prowadzącym jest Gmina Pruszcz Gdański, a nad skutecznością merytoryczną działań edukacyjnych i jakościowym rozwojem czuwa Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Nasze przedszkole bawi, uczy, wychowuje i opiekuje się dziećmi od 3 do 6 roku życia. Pragnąc jak najlepiej realizować ten cel pamiętamy, iż każde z naszych dzieci jest specyficzną jednością psycho-fizyczno-duchową dla której jej własne działania i doświadczenia są podstawą pełnego rozwoju. Aby zapewnić kameralną atmosferę oraz dobrą, domową opiekę przedszkole liczy jedynie dwie grupy: 3-4 latków i 5-6 latków. W sumie do przedszkola uczęszcza około 50 dzieci. Tutaj każde dziecko ma zapewnioną odpowiednią dietę zgodną z zaleceniami lekarza specjalisty, bądź z życzeniem rodziców. Nasi wychowankowie każdego dnia uczestniczą w zorganizowanych zajęciach, podczas których uczą się wierszy, piosenek, poznają nowe zabawy, rysują kredkami, malują, lepią, wycinają. Chętnie słuchają bajek i opowiadań, chodzą na spacery i poznają najbliższe środowisko.

Dzieci, które realizują program "zerówki" dużo wysiłku i pracy wkładają w to, by być dobrze przygotowanym do szkoły. Ćwiczą więc umiejętności manualne podczas zajęć plastycznych, doskonalą wymowę w czasie ćwiczeń językowych, doskonalą słuch oraz uczą się liter i cyfr. Efektem takiego treningu jest duma z własnych umiejętności, zadowolenie rodziców oraz bardzo dobre wyniki osiągane w szkole. Potwierdzają to prowadzone przez naszą placówkę badania losów absolwentów.

Przedszkole posiada dobre warunki lokalowe. Dysponuje dwoma przestrzennymi, funkcjonalnymi i ślicznie urządzonymi salami przeznaczonymi do zabaw i zajęć dla dzieci. Naszą dumą jest także duży, bezpieczny i osłonięty od miejskiego zgiełku plac zabaw. Przedszkole dysponuje też bogatą bazą zabawek i środków dydaktycznych oraz sprzętem audiowizualnym wykorzystywanym w codziennej pracy dydaktyczno - wychowawczej. Naszą abicją jest jednak stałe polepszanie warunków pracy. Pragniemy, by pobyt u nas sprawiał dzieciom radość, a rodzice mogli czuć się spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech.

Pamiętając o tym, że rodzina i przedszkole są najważniejszymi środowiskami wychowawczymi małego dziecka organizujemy różne formy współpracy - zajęcia otwarte dla rodziców, wspólne uczestnictwo w uroczystościach i wycieczkach, kącik dla rodziców, czy pedagogizacja rodziców. Rodzice zaś doceniając podejmowane przez nas działania niezwykle aktywnie i chętnie włączają się w życie naszej placówki. Nieocenionym wsparciem jest dla nas także prężnie działająca Rada Rodziców, która współdecyduje o kierunku pracy i rozwoju przedszkola.